Chcemy organizować profesjonalną opiekę nad osobami w terminalnym okresie choroby, pomagać ich bliskim w tym czasie i w okresie żałoby, pomagać osieroconym dzieciom. W ciągu 12 lat stowarzyszenie zebrało pieniądze i wybudowało nowoczesny pawilon opieki paliatywnej na 28 miejsc dla chorych. Obiekt jest połączony ze starodawną willą zaadoptowaną na gabinety lekarskie, centrum wolontariatu i administrację. Ogólna suma tego projektu przekroczyła 11 mln zł. Większość tych środków jest ze składek społecznych!
Od 12 lat stowarzyszenie angażuje dzieci i młodzież na rzecz hospicjum zachęcając (85 szkół) do udziału w programie edukacyjnym "Pola Nadziei".
Obecnie stowarzyszenie przygotowuje się do uzyskania kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia i do rozpoczęcia działalności. Będzie to: hospicjum stacjonarne, hospicjum domowe i poradnia medycyny paliatywnej. Kontrakt zapewni nam tylko połowę (50%) potrzebnego budżetu, o resztę musimy walczyć sami.
Pacjentami hospicjum będą głównie osoby z chorobami nowotworowymi. Z powodu raka co roku w Polsce umiera ponad 93 tysiące ludzi. Do najczęściej podnoszonych problemów pacjenta onkologicznego i jego rodziny należy brak opieki po zakończeniu leczenia specjalistycznego. Odpowiedzią na rozwiązanie tego problemu, dotykającego tak wielu chorych i ich rodzin jest hospicjum. Hospicjum w Bielsku-Białej będzie przyjmować pacjentów bezpłatnie, niezależnie od światopoglądu, miejsca zamieszkania i sytuacji materialnej.
Ludzie, którzy 12 lat temu stworzyli stowarzyszenie na rzecz bielskiego hospicjum zebrali się wokół Grażyny Chorąży, która przeszła wówczas chorobę nowotworową. Będąc w publicznym szpitalu osobiście poznała dramat chorych umierających na raka.
Każdy człowiek ma prawo do godnej śmierci, do profesjonalnej opieki aż do ostatniej chwili w swoim życiu.
Obszar działalności:
edukacja
prawa człowieka
inne
Nasze umiejętności:
inne
tworzenie i edycja tekstów