Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera

Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera powstało w 1994 roku, z inicjatywy dr Krystyny Jałyńskiej-Kwiatkowskiej i opiekunów osób z chorobą Alzheimera. Jest trzecim, co do daty powstania, stowarzyszeniem alzheimerowskim w Polsce. Od 2004 roku jesteśmy organizacją pożytku publicznego.

Stowarzyszenie od 1999 roku prowadzi całodobowy specjalistyczny Dom Pomocy Społecznej w Ptaszkach. W 2010r. powstała filia w Kukawkach. Łącznie w naszych domach przebywa 50 mieszkańców. Domy są przeznaczone dla osób z chorobą Alzheimera i innymi chorobami otępiennymi oraz przewlekle psychicznie chorych, przyjmują pensjonariuszy z terenu całej Polski i wpisane są do rejestru domów pomocy społecznej prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego. Oba domy zapewniają specjalistyczną opiekę i cieszą się dobrą opinią. Prowadzimy terapie zajęciową, rehabilitację, terapię psychologiczną. Pensjonariusze mieszkają w pokojach 2-3 osobowych z łazienkami, zapewniamy również domową kuchnię.

Od wielu lat z niepokojem obserwujemy rosnącą liczbę diagnozowanych otępień w tym głównie w przebiegu choroby Alzheimera. Niepokojące jest to, że choroba ujawnia się w coraz to młodszym wieku. Diagnoza postawiona w wieku 55-60 lat nie jest już dla nas zaskoczeniem, a do niedawna mówiliśmy o wieku 65+. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co 3 sekundy na świecie kolejna osoba zapada na tę nieuleczalną, wyniszczającą chorego i rodzinę chorobę. Alzheimer jest chorobą całej rodziny. Według dostępnych danych na całym świecie w 2017 r. żyło około 50 mln osób cierpiących na demencję, z których od 28,5 mln do 33,3 mln osób chorowało na chorobę Alzheimera. WHO przewiduje, że łączna liczba osób dotkniętych demencją w 2030 r. wyniesie 75,6 mln i do roku 2050 wzrośnie do 152 mln. Oznacza to, że liczba chorych na chorobę Alzheimera ulegnie do 2050 r. potrojeniu.
Prowadzony przez stowarzyszenie dom funkcjonuje od 1999 roku i był pierwszą całodobową placówką w Polsce opiekującą się chorymi na Alzheimera. Obecnie na terenie kraju jest kilka domów, które mają specjalistyczną kadrę i doświadczenie w pomaganiu osobom z tym schorzeniem, to jednak nadal kropla w morzu potrzeb.
Poza całodobową stacjonarną opieką świadczymy usługi opiekuńcze i wspomagające w domu chorego, prowadzimy wiele działań zwiększających wiedzę społeczeństwa na temat tej choroby, realizując projekty edukacyjne - począwszy od najmłodszych, poprzez młodzież, a następnie wśród dorosłych. W 2020 r. pozyskaliśmy trzyletni grant na uruchomienie Dziennego Domu Pobytu. DDP działa od listopada 2020.

Celem Stowarzyszenia jest niesienie pomocy osobom z chorobą Alzheimera i zaburzeniami pokrewnymi oraz ich rodzinom i opiekunom.

Obszar działalności:

edukacja prawa człowieka społeczeństwo obywatelskie inne

Nasze umiejętności:

dzielenie się doświadczeniem udzielanie profesjonalnych porad zarządzanie projektami

Statystyki

Liczba dodanych projektów
Liczba dodanych projektów
1
Liczba dodanych zadań
Liczba dodanych zadań
1
Liczba zadań zakończonych sukcesem
Liczba zadań zakończonych sukcesem
0
Liczba dodanych zadań
Liczba dodanych ogłoszeń o stałej współpracy
0
Liczba podziękowań wysłanych  wolontariuszom
Liczba podziękowań wysłanych wolontariuszom
0
Liczba wolontariuszy, z którymi organizacja współpracowała
Liczba wolontariuszy, z którymi organizacja współpracowała
4
Liczba wolontariuszy, z którymi organizacja współpracowała
Liczba wolontariuszy, który wyrazili zainteresowanie ogłoszeniami o stałej współpracy
0

Trwające projekty tego użytkownika

Brak projektów

Trwające zadania tego użytkownika

Przeglądasz Archiwum

Nasi wolontariusze

Nikogo tu nie ma :)

Oceny otrzymane od wolontariuszy

Brak ocen

Oceny otrzymane od innych organizacji

Brak ocen