Wspólnota L’Arche (Arka) w Poznaniu powstała w czerwcu 1994 roku.
Wspólnotę tworzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz asystenci, którzy są dla tych osób opiekunami, terapeutami i najlepszymi przyjaciółmi. Wspólnota należy do Fundacji L’Arche w Polsce i do International Federation of L'Arche Communities (Międzynarodowej Federacji Wspólnot L’Arche).
Pierwsza Wspólnota L’Arche powstała we Francji a jej założycielem jest Jean Vanier (doktor filozofii, pisarz). Obecnie na świecie jest 150 wspólnot w 40 krajach świata na 6 kontynentach. W Polsce istnieją cztery Wspólnoty: w Śledziejowicach pod Krakowem, we Wrocławiu, w Warszawie i w Poznaniu.
Wspólnota w Poznaniu prowadzi dwa domy oraz pracownię terapii zajęciowej. Celem i misją działań Wspólnoty jest zapewnienie dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną domu stałego zamieszkania na wzór domu rodzinnego, godnego życia i przyjaciół, którzy chcą z nimi mieszkać i wspierać ich w codziennym życiu, jak również fachowej opieki i profesjonalnej pomocy. Wspólnota realizuje także usługi asystenckie poza domami L'Arche, prowadzi zajęcia edukacyjne w szkołach i na uczelniach wyższych. Działa na rzecz rozwoju i integracji społeczności lokalnej poprzez organizację biegu charytatywnego: Bieg na Fali – pomaluj świat kolorami L’Arche (II edycja odbędzie się 9 czerwca 2018).
Jednym z naszych ostatnich działań było stworzenie filmu z udziałem osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną (film dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=WYdS9BHFsS8). Wspólne zaangażowanie osób, z pełnymi sprawnościami oraz bez nich, umożliwiło stworzenie filmu oraz podjęcie działań edukacyjno-rozwojowych, na rzecz przełamywania społecznych barier, wykorzystując mocne strony każdego uczestnika tej inicjatywy.
Główna wartość to pielęgnowanie podmiotowości dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przeciwdziałanie poczuciu osamotnienia i braku wpływu na rzeczywistość przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną poprzez „udzielenie im głosu”, poświęcenie uwagi, zatrzymanie się nad sprawami ważnymi dla każdego i poznanie ich perspektywy, towarzyszenie im. Kształtowanie pozytywnych kontaktów między osobami z niepełnosprawnością intelektualną a przedstawicielami ich społecznego otoczenia.