Stworzenie dialogu na lekcję polskiego dla obcokrajowców: Spotykacie znajomego sąsiada i narzekacie na swój stan zdrowia.

umiejętności: tworzenie i edycja tekstów
Termin realizacji: 2021-11-16

Opis zadania

Cel

Sytuacja z życia wzięta:
Spotykacie znajomego sąsiada i narzekacie na swój stan zdrowia.

Rozmawiając w zespole Fundacji Ocalenie o tym, czego nam brakuje na lekcjach polskiego, które prowadzimy dla obcokrajowców, zgodziliśmy się co do tego, że nagrania w podręcznikach są bardzo suche, mało realistyczne i rzadko przedstawiają sytuacje nacechowane emocjonalnie. Na przykład przy okazji narzekania nie pojawią się stęknięcia ani mniej formalne sposoby wyrażania uczuć, a jako Polacy mamy takowych bardzo bogaty repertuar. Inny przykład do przedstawianie/zapoznawanie się. W materiałach dydaktycznych zawsze występuje zagraniczna studentka, która wymienia swoje zainteresowania na korytarzu przed salą lekcyjną, a my bardzo chętnie podeszlibyśmy do tego od innej strony i omówili te zagadnienia za pomocą choćby dialogu na randce. Podręczniki unikają jak ognia takich zagadnień, a to rzeczywista sytuacja i wyrażenia przydatne w komunikacji.

Zakres obowiązków

Razem ze swoją grupą stwórzcie dla nas scenariusze rozmów oraz (roboczą) wersję krótkiego, około 30-60 sekundowego filmiku.

1. Wymyślcie scenerię i kilka wariantów dialogu, odpowiedniego do danej sytuacji i zanotujcie je w osobnym pliku tekstowym. Pamiętacie, żeby posługiwać się językiem prostym, ale potocznym i autentycznym. Mile widziane będą elementy humorystyczne i wyrazy dźwiękonaśladowcze.
2. Możecie również stworzyć w tym samym pliku tekstowym listę najważniejszych, waszym zdaniem wyrażeń do zapamiętania. Chodzi o słownictwo użyte w dialogu.
3. Podzielcie się na role i przećwiczcie swoje kwestie “na sucho”. Sprawdźcie, ile trwa Wasza scenka.
4. Ponieważ znajdujecie się daleko od siebie, trudno będzie nagrać gotowy do wykorzystywania filmik, ale bardzo nam zależy choćby na wersji roboczej:
- może to być nagranie waszej rozmowy na Zoomie kamerą telefonu
- jedna osoba może odegrać wszystkie role (nagranie telefonem)
- możecie nagrać waszą scenkę rozmawiając przez telefon
- możecie również poprosić o odegranie jednej z ról kolegę zza biurka albo kogoś z domowników i nagrać gotowy film!
wszelkie inne pomysły rozwiązań technicznych dozwolone :)

Powodzenia :)

Udostępnienie materiałów jest równoznaczne ze zgodą na wykorzystaniu wizerunków osób występujących w materiałach edukacyjnych na potrzebę prowadzenia lekcji języka polskiego dla obcokrajowców przez Fundację Ocalenie.

Forma rozwiązania

Wrzućcie scenariusz wraz z dialogiem (jednym czy kilkoma) w pliku tekstowym tutaj na TuDu jako “propozycję rozwiązania”.
Nagranie prześlijcie na adres mailowy: czesc@tudu.org.pl, a jeśli będzie zbyt ciężkie - skorzystajcie z wetransfer.com
Wykonując to zadanie nauczysz się
  • Współpracować online z innymi
  • Tworzyć treści internetowe

Komentarze i rozwiązania Pokaż:

wolontariusz
ROZWIĄZANIE
WYBRANE ROZWIĄZANIE
2021-09-20 11:28:14
Lidka & Dorota
wolontariusz
ROZWIĄZANIE
WYBRANE ROZWIĄZANIE
2021-09-20 12:17:20
2 osoby: starsi męzczyzni

Sytuacja ma miejsce na spacerze mężczyzny z psem i na swojej drodze spotyka znajomego sąsiada z bloku, który wraca ze sklepu z zakupami. Sąsiad zaczepia mężczyznę z psem.

- Cześć sąsiedzie! Dawno Ciebie nie widziałem. Wszystko w porządku? Jak zdrowie?
- Witaj, witaj. Dziękuje, że pytasz, bo ostatnio nienajlepiej. Ostatnio mam duży problem z bólem kręgosłupa i spacery z psem przejęła żona, dlatego ostatnio się mijaliśmy.
- No własnie zauważyłem. Jeśli chodzi o ból to wiem co czujesz. Ostatnio tez mi doskwierał mocno ból pleców. Moja córka poleciła mi sprawdzoną fizjoterapeutkę. Zacząłem do niej chodzić na zabiegi i powiem Ci, że jak ręką odjął.
- Też myślałem o tym by poszukać jakiegoś fizjoterapeutę. Mógłbyś mi podesłać numer telefonu? Umówiłbym się na wizytę, skoro tak polecasz.
- No pewnie! Tylko zaniosę zakupy i od razu Tobie prześlę. Naprawdę warto.
- Dzięki serdeczne. Nie zatrzymuje, bo mój pies już się niecierpliwi. Do zobaczenia!
- Do zobaczenia i zdrowia sąsiedzie

Męzczyzni się żegnają i odchodzą w swoje strony.