Z Bogurodzicą przez wieki - Wirtualny Chór Chórtowni
Początek: 2021-05-27
Koniec: 2021-07-30
Na rocznicę bitwy pod Grunwaldem Wirtualny Chór Chórtowni nagra najstarszą polską pieśń “Bogurodzica” we współczesnej aranżacji, obejmującej różne style w muzyce począwszy od średniowiecza do współczesności.
Pod koniec zeszłego roku powstał Wirtualny Chór Chórtowni, którego pierwszy projekt nosił nazwę "Anioł pasterzom mówił - kolęda od chórzystów dla wszystkich Polaków". Utwór ten we współczesnej aranżacji na chór czterogłosowy i orkiestrę smyczkową nagrało 160 osób z przeróżnych środowisk z całej Polski: przesłali oni swoje nagrania audio i video wykonane głównie telefonami komórkowymi.
Niedawno urodził się nowy projekt Wirtualnego Chóru Chórtowni na okrągłą, 611 rocznicę bitwy pod Grunwaldem ;).
Będzie to nowa, opracowana specjalnie dla nas aranżacja Bogurodzicy, przeprowadzająca oryginalną melodię od średniowiecznego chorału jednogłosowego w chórze męskim przez fragmenty polifoniczne w stylu renesansu i baroku, poprzez romantyzm i modernizm do współczesności. W przebieg melodii zostały dyskretnie wkomponowane cytaty muzyczne największych arcydzieł z historii muzyki polskiej.
Aranżację utworu powierzyliśmy ponownie Małgorzacie Kalinowskiej-Przybylskiej, autorce wspomnianego "Anioła". To bardzo utalentowana przedstawicielka młodego pokolenia świetnie wykształconych dyrygentów chóralnych. Gosia oprócz opracowania utworu przygotowała nuty dla uczestników oraz nagrała głosem partie wokalne żeńskie z podkłądem metronomu, umożliwiającym synchronizację nagrań. Głosy męskie, a także kilkuminutowe rozśpiewanie nagrał inny młody dyrygent, Łukasz Łoboda.
Koncepcje na warstwę wizualną klipu jeszcze się ścierają, ale wiadomo już, że obok tradycyjnych już "okienek" z wykonawcami, które zostaną ograniczone do kilkunastu sekund, wizja korespondowała z fonią: będzie to animacja lub film z grupy rekonstrukcyjnej, a być może prace współczesnych artystów, które połączą stare czasy z nowymi.
Próbkę tych prac mozna zobaczyć na grafice projektowej - obraz Bogurodzicy namalowała dla nas artystka mieszkająca obecnie w Norwegii, Dorota Leszczyńska-Danek. Oryginał można będzie nabyć podczas aukcji w czasie koncertów w ramach projektu "Sang Over grenser - Śpiewanie bez granic”.
Premiera zostala zaplanowana na 15 lipca, czyli dokładnie w rocznicę bitwy pod Grunwaldem, a organizatorzy śmieją się, że do projektu przyjmą tylko pierwsze 1410 osób ;)
Szczegółowy opis projektu dla chórzystów:
https://chortownia.org/index.php?vaction=newsy&rodzaj=aktualnosci&nid=7429&jezyk=1
Chórtownia to fundacja wspierająca działalność chóralną. Naszym celem jest m.in. promocja śpiewu chóralnego, upowszechnianie działalności chórów amatorskich i integracja tego środowiska w Polsce i za granicą, co realizujemy m.in. przez prowadzenie portalu chortownia.org, w którym jest już ponad 1000 chórów oraz około 7,5 tysiąca użytkowników związanych z chóralistyką.
Oprócz działalności internetowej inicjujemy różne projekty, np.
#calapolskaspiewawdomu - dyrygenci chóralni z całej Polski przygotowali materiały edukacyjne umożliwiające samodzielną naukę ponad 50 polskich utworów ludowych i popularnych na 3 głosy w formie filmów dostępnych na YT* "Treasures of Music: Armenia" i "Sound of Europe" - dwa projekty płytowe z udziałem chórów z Polski, Ukrainy, Armenii, Gruzji, Mołdawii, Bułgarii, Węgier i Niemiec z repertuarem narodowym z wymienionych krajów
Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z naszej działalności za 2020 rok pod adresem:
https://chortownia.org/index.php?vaction=newsy&nid=7425&jezyk=1
Poprzednio udało nam się stworzyć wspólnie coś wyjątkowego i mam nadzieję, że tak będzie i tym razem!
Z serdecznymi pozdrowieniami -
Justyna Dziuma, prezeska i spiritus movens Fundacji Chórtownia