Powstańcy dzieciom

Początek: 2015-09-17 Koniec: 2015-11-30
Pomysł projektu zrodził się w trakcie trwania specjalnej odsłony „Kartki ze Szpitala”. Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego mali pacjenci z 31 oddziałów szpitalnych własnoręcznie wykonali ponad 3600 kartek, które poprzez Muzeum Powstania Warszawskiego trafiły do rąk wszystkich żyjących Powstańców.
By kontynuować wyjątkowy dialog międzypokoleniowy, postanowiliśmy stworzyć 45-minutowy film - wywiad z powstańcami i dziećmi. Przedstawi on walkę o życie w dwóch kontekstach - wojny i Powstania Warszawskiego oraz zmagania się z chorobą. Powstały materiał będzie miał na celu pokazanie, że doświadczenia pokoleń są ponadczasowe i uniwersalne.

Film trafi do szkół przyszpitalnych, zostanie także zamieszczony w internecie, stanowiąc niezwykłą, bo niestandardową, lekcję historii. Ponadto przewidzieliśmy organizację seminarium o historii mówionej dla nauczycieli szkół przyszpitalnych.

Nasz projekt zyskał przychylność Muzeum Historii Polski, które w ramach VII edycji konkursu „Patriotyzm Jutra” przyznało nam dofinansowanie w wysokości 28 000 złotych.

Realizacja projektu zaczęła się w marcu 2015 roku. 3/4 października we Wrocławiu będzie miało miejsce seminarium dla nauczycieli, a 6 października w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera naszego filmu. W listopadzie zaś planujemy publikację podsumowującą projekt - będzie to jeden z ostatnich etapów akcji.
Przeglądasz Archiwum