Rozbudowa bazy wiedzy na stronie kawiarenkinaprawcze.pl

Początek: 2021-02-25 Koniec: 2021-05-30
Przeciętny mieszkaniec Polski produkuje coraz więcej śmieci - to około 312 kilogramów na głowę (GUS, 2017 rok). Rzeczy, które masowo wyrzucamy, by zastąpić je nowymi to nie tylko liczba odpadów zalegających na wysypiskach, to także zwiększenie produkcji dwutlenku węgla. Produkcja tak ogromnej liczby krótko używanych rzeczy napędza jeszcze bardziej wysoko rozwinięty konsumpcjonizm, który bezpośrednio ma wpływ na zmiany klimatyczne.

Nasza wizja to świat, w którym ludzie szanują przedmioty, które posiadają. Chcą i potrafią dokonać ich podstawowej naprawy, dzięki czemu wykorzystują je najdłużej jak jest to możliwe. Rzeczy, które nie nadają się do dalszego użytku w miarę możliwości przetwarzają na inne wartościowe przedmioty (upcykling). Ograniczają w ten sposób ilość odpadów, która trafia na wysypiska.

Celem programu „NaprawiaMY z Veolią” jest twórcze rozwijanie idei kawiarenek naprawczych (repair cafe), a także promocja idei zero waste i gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy). Układamy nową narrację i historię: mówimy o naprawianiu, przywracaniu życia przedmiotom, przywracaniu i szanowaniu wartości, o ekologii, obiegu zamkniętym – przeciwstawiamy się konsumpcjonizmowi i stereotypom typu “zepsute wyrzuć”.
Przeglądasz Archiwum