Międzynarodowy festiwal i konkurs filmowy 48 Hour Film Project Poland

Początek: 2017-02-01 Koniec: 2017-10-10
CZYM JEST 48HFP?
Kiedy na zrobienie filmu masz 48 godzin, liczy się każda sekunda – to zdanie powinni zapamiętać wszyscy uczestnicy 48HFP. 48 Hour Film Project to jedyny w Polsce festiwal i konkurs, w którym rolę odgrywa czas. W ciągu jednego weekendu ekipy filmowe biorące w nim udział dają z siebie wszystko – tworzą i piszą scenariusz, kręcą i montują film i mają na to tylko 48 godzin!
Wyścig z czasem zaczyna się w piątek wieczorem podczas Kickoffu, kiedy organizatorzy ujawniają ekipom elementy, które muszą znaleźć się w filmie: rekwizyt, bohatera i tekst. Ponadto każda z ekip losuje dla siebie gatunek filmowy. Filmy wraz z dokumentami produkcyjnymi muszą być oddane po 48 godzinach, czyli w niedzielę wieczorem (na tzw. Dropoffie). W ciągu tygodnia w kinach odbywają się projekcje nakręconych dzieł. W następny weekend uczestnicy, media i goście zapraszani są na uroczystą galę rozdania nagród w aż 13 kategoriach (m. in. za: Najlepszy Film, Reżyserię, Zdjęcia, Scenariusz, Montaż, itp.).

KRÓTKA HISTORIA 48HFP
W maju 2001 roku producent Mark Ruppert z Waszyngtonu wpadł na szalony pomysł, aby spróbować nakręcić film
w 48 godzin. Do pomysłu przekonał znajomych filmowców, którzy stworzyli własne ekipy i dołączyli do eksperymentu.
W ciągu kilkunastu lat istnienia, 48 Hour Film Project stał sią ważną imprezą o międzynarodowym zasięgu. Do tej pory w miastach na całym świecie odbyło się ponad 100 konkursów, co daje imponujący wynik ponad 35 000 ekip stworzonych przez około 450 000 osób!

Przez trzynaście edycji w poszczególnych miastach w Polsce (Warszawa, Katowice, Kraków, Wrocław) w 48HFP wzięło udział 540 ekip filmowych, czyli ponad 7000 uczestników, powstało łącznie 410 filmów krótkometrażowych w kilkunastu gatunkach filmowych. Konkursowe filmy, które powstały w tym czasie, zobaczyło w kinie ok 10.000 widzów i kilkunastokrotnie więcej na różnych serwisach internetowych jak Facebook, Vimeo, YouTube, MillionYou, czy TVN Player.
48 Hour Film Project Poland był nominowany do prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz dwukrotnie w konkursie S3KTOR.

PO CO I DLA KOGO JEST 48HFP?
Festiwal jest szansą zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów na sprawdzenie się w tak wymagającym zadaniu, jakim jest zrobienie filmu w 48 godzin. Pokazuje, że jest to możliwe w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie środków. Ponadto zachęca filmowców do wyjścia z kamerą w przestrzeń miejską.
48HFP, poza adrenaliną i nieprzespanymi nocami, jest przede wszystkim dobrą zabawą i wyzwala w uczestnikach wiele pomysłowości i kreatywności. Ułatwia też nawiązywanie nowych kontaktów pomiędzy środowiskami filmowymi. Dla wielu uczestników 48HFP może być pierwszym poważnym krokiem w kierunku dalszej kariery filmowej.
Formuła 48HFP sprawia, że jest to konkurs nie tylko dla reżyserów czy aktorów, ale też dla producentów filmowych. Krótki czas realizacji filmu wymaga doskonałej organizacji pracy ekipy, ponadto wymogiem jest dostarczenie całego pakietu dokumentów wymaganych przy produkcji filmowej. Jest to dobry test szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają pracę w zawodzie producenta filmowego.
Dodatkowym wydarzeniem podczas każdej edycji 48HFP Poland, w której mogą wziąć członkowie zarejestrowanych ekip są bezpłatne – jedno lub dwudniowe warsztaty filmowe, które prowadzą znani, cenieni twórcy z branży audiowizualnej. Warsztaty odbywają się w tydzień poprzedzający każdą edycję 48HFP w Polsce.

48HFP – INFORMACJE O KONKURSIE
www.48hourfilm.com - międzynarodowa strona festiwalu
www.48hfppoland.pl – strona polska, poświęcona polskim edycjom 48HFP – bieżące informacje o konkursie, festiwalu, zasady i regulamin konkursu
www.facebook.com/48HFPPoland – bieżące wydarzenia związane z konkursem i działalnością organizatora konkursu
https://www.youtube.com/channel/UC6NSdko2SbnmPqmpolv0DQA - dotychczasowe filmy konkursowe

Zapraszamy do współpracy!
Przeglądasz Archiwum