PolishFilmFestival.online

Początek: 2015-11-19 Koniec: 2016-02-26
http://filmfest.admotion.pl/
p.domarus@mpff.pl

PolishFilmFestival.online ma na celu popularyzację za granicą polskiej kinematografii a także promocję osób pracujących przy polskich produkcjach filmowych. Festiwal, który będzie odbywał się w sieci, umożliwi milionom ludzi z Europy oraz obu Ameryk na łatwy dostęp do polskich produkcji. PolishFilmFestival.online będzie należał do najbardziej innowacyjnych wydarzeń filmowych na świecie obok francuskiego festiwalu filmowego myFrenchFilmFestival. Projekt polskiego festiwalu będzie trochę odmienny, jednakże kanwa festiwalu odbywającego się w sieci i wyłącznie online zostanie taka sama.

Cały festiwal i wszystkie filmy konkursowe (10 filmów) biorące udział w festiwalu będą przetłumaczone na 5 języków – liczba języków, na które zostaną przetłumaczone napisy do filmów, będzie zależeć od dofinansowania projektu. Festiwal trwać będzie przez 30 dni od 15 lutego do 14 marca każdego roku i w tym czasie można będzie obejrzeć na terenie Europy i obu Ameryk (oprócz Polski) filmy biorące udział w festiwalu oraz zagłosować na najlepszy polski film za pomocą platformy PolishFilmFestival.online. W Polsce nie będzie można obejrzeć filmów biorących udział w festiwalu na platformie festiwalowej, gdyż projekt ma na celu wyłącznie promocję zagraniczną.

Na festiwalu zostaną przyznane dwie nagrody:
• Nagroda publiczności – internauci z całej Europy (oprócz Polski) oraz obu Ameryk będą mogli przyznać punkty tylko po obejrzeniu filmu za pomocą platformy internetowej.
• Nagroda dziennikarska – dziennikarze i blogerzy zagraniczni związani z przemysłem filmowym będą wybierali ich zdaniem najlepszy film. Nagroda dziennikarska jest specjalnym zabiegiem, chcemy, aby dzięki zaangażowaniu dziennikarzy oraz blogerów, rozpropagować festiwal na większą skalę.

Filmy, które będą mogły zakwalifikować się do festiwalu - będzie ich około 10 - będą musiały być wyreżyserowane przez polskich reżyserów a ich produkcja będzie musiała być wykonana głównie w Polsce. W pierwszej edycji, widzowie obejrzą najbardziej uznane i najciekawsze filmy z 2014 r. Wybór filmów do festiwalu „z czasowym opóźnieniem” z dwóch lat poprzednich, jest podyktowany możliwością otrzymania zgody od producentów i dystrybutorów na pokaz filmów online w sieci. Jednakże w wiekszości krajów będą to pokazy premierowe. PolishFilmFestival.online zaprezentuje filmy już uznane w kraju przez polską publiczność, filmowców, dziennikarzy oraz filmy wyróżnione na krajowych festiwalach.

Wzorem tradycyjnych festiwali filmowych, zakończenie wraz z przyznaniem nagród odbędzie się stacjonarnie w Polsce przy udziale gości, sponsorów, dziennikarzy, partnerów oraz pozostałych osób współpracujących. Filmy biorące udział w festiwalu będą startowały do dwóch nagród, o wartości 30 000 zł każda – wysokość nagród będzie zależna od przychodów z liczby odtworzonych filmów.

PolishFilmFestival.online to miejsce, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością o niespotykanym dotąd zasięgu. Odnosi się do najnowszych tendencji w rozwoju artystycznej promocji i dystrybucji. Projekt ma zadanie przybliżyć polskie kino obcokrajowcom i Polonii w sposób komfortowy, otwarty oraz elastyczny i wkroczyć w świat nowych technologii. W ofercie pojawią się filmy fabularne (w formie konkursowej) oraz pokazy specjalne: wybrane pozycje dokumentalne, artystyczne oraz retrospektywy (kanon polskiego kina).
Dodatkowo przygotowany zostanie na platformie festiwalowej panel dyskusyjny o polskiej twórczości multimedialnej w sieci. Z wyróżnionymi projektami polskich twórców multimedialnych m.in. interaktywna strona o powstaniu warszawskim (http://www.warsawrising.eu/) czy wirtualna Maria Skłodowska Curie (http://www.mariasklodowska.pl/).
Przeglądasz Archiwum