Początek: 2015-10-18
Koniec: 2015-11-29
Dokładnie 11. września 2015 roku minęło 55 lat od dnia, w którym grupa pasjonatów z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęła swoje badania wędrówek ptaków na wybrzeżu Bałtyku. Taki jest początek jednej z najdłużej trwających na świecie akcji obrączkowania ptaków – słynnej i kultowej wśród ornitologów Akcji Bałtyckiej. Co roku, wiosną i jesienią, Akcja prowadzi badania naukowe ptaków wędrujących przez polskie wybrzeże. Są one obrączkowane i mierzone, określa się ich kondycję oraz orientację w przestrzeni… i tak już od ponad pięćdziesięciu lat!
Tegoroczne obchody są ciekawe, urozmaicone i długie niczym najlepsze poprawiny. Wystartowaliśmy tradycyjnie 11. września i świętować będziemy niemalże trzy miesiące, do końca listopada. W ten sposób chcemy przypomnieć jak wieloletnią i bogatą historię ma Akcja Bałtycka i jak wiele osób było w nią zaangażowanych.
Wielkim finałem 55. Urodzin Akcji Bałtyckiej jest konferencja naukowa pod tytułem „Współczesne obrączkowanie ptaków – aspekt naukowy i etyczny”. Odbędzie się ona w dniach 28-29 listopada tego roku w Gdańsku-Górkach Wschodnich (Wyspa Sobieszewska). Na sobotę (28.11) zaplanowaliśmy część konferencyjną, oraz wieczorne spotkanie towarzyskie, w niedzielę zorganizujemy wyjście do miejsca, gdzie po raz pierwszy obrączkowane były ptaki przez zespół Koła Naukowego Biologów UW, na Wyspie Sobieszewskiej, co dało początek Akcji Bałtyckiej.
Więcej informaci: fundacja-ab.org.pl, akbalt.ug.edu.pl